Şubat 27, 2006

Bebek Giysileri

Kategori: Örgü Tüm arkadaşlara iyi bir hafta dileklerimle başlamak istiyorum. Baharın ucu göründü gibi, yakında yün işlerine elveda diyeceğiz bir süreliğine. Cumartesi güzel havadan faydalanarak uzakda oturan bir arkadaşımı ziyaret ettim. Artık bir yere giderken fotoğraf makinasını da götürmeyi alışkanlık haline getirdim. İyi de oldu ve bu sayede sizlerle yukarıdaki bebek işlerini paylaşma olanağı bulabildim. Her zaman çok taktir ettiğim, bir zamanlar komşum olan arkadaşım Emine harika bebek giysileri yapmış emekli olduktan sonra. Hepsini gösterdi ve ben hayran kaldım. Kendisi hemşire olduğu halde o yoğun mesaisine karşın, 2 çocuk büyüterek, evini eşini dostlarını ihmal etmemeyi başarmış, çok çalışkan, pozitif enerji dolu bir insan olduğunu söylemek istiyorum. Yukarıdaki giysilerden küçük bir valiz dolduracak şekilde, çeşitli model, renk ve ebatda işleyerek bebeği olacak olan yakınlarına, dostlarına hediye etmek amacıyla hazırlamış.İmrendim doğrusu.Şimdilerde gözündeki bir problem nedeniyle pek iş yapmamaya gayret ediyormuş. Ben çok sevdim yaptığı işleri, umarım sizlerde yukarıdaki örneklerden faydalanırsınız.

Şubat 24, 2006

Muteber

Kategori: Örgü Yukarıda gördüğünüz bugünlerde çok gündemde olan Tunus işi bir yelek.Lacivert, kırmızı ve krem rengi ip kullanılarak değişik bir hava yaratılmış.Yakından bakıldığında sürekli renkleri değiştirerek örüldüğünü göreceksiniz ve bu da doğal olarak oyalayıcı gözüküyor. Ama, düz örgüye göre fark yarattığı bir gerçek. Sevgili Beyza'nın marifetli annesinin ne kadar sabırlı biri olduğunu söylemek istiyorum.Daha önce yaptığı bebek battaniyesini paylaşmıştım sizlerle, bu yelek de onun eseri.Ben çok beğendim ve itibarlı, yürürlükte olan, saygın anlamına gelen Muteber adını verdim.Yapmak istiyenler faydalanabilir düşüncesiyle paylaşmak istedim. Hepinizi mutlu ve sağlıklı bir hafta sonu diliyorum.

Şubat 05, 2006

Hesna

Kategori: Örgü Yukarıda gördüğünüz şal Sevgili Arkadaşım Münevver'in bloğunda paylaştığı örneğin aynısı. Kendisi herzamanki yardımseverliği ile nasıl yapıldığını paylaşmıştı. Bloğuna eklediğinde çok beğendim ve birkaç gün uğraştım çıkarabilmek için. Tam bu sırada yengem Fatma bunun bir lif modeli olduğunu söyledi ve Münevver de maili ile detay verince hemen koyuldum işlemeye. Kolay oldu diyemem çünkü sivri ucundan başlanıldığı için normal ebata getirmek için birkaç kez söktüm. Sonunda bu çıktı ortaya. Tonton annem için yaptım ve çok sevdi. 300 gr tiftik ipi kafi gelen bu işe güzel ve hanımefendi kadın anlamına gelen Hesna ismini yakıştırdım. Sahibine yani anneme çok yakışır bu ad.Sevgili Münevvere katkıları için ayrıca çok teşekkür ediyorum buradan. Kimbilir ondan öğreneceğim daha neler çıkacak. İyiki varsın Sevgili Münevver.

Şubat 02, 2006

Gökçek

Kategori: Örgü

Son günlerde birçok arkadaşımızın paylaştığı ve benim de kısa süredir aşırı ilgi duyduğum Tunus ya da Afgan işi diye anılan örgü tekniğinden, sizinle daha önce de paylaştığım bebek ceketinden sonra yukarıda gördüğünüz yeleği ördüm. Aşama aşama anlatmak isterken nette bu tekniğin 2 renkle yapılmasının açıklamalarını yapan bir site gördüm ve oradan örgü tekniği ile ilgili fotoğrafları alarak bloğa aşağıdaki şekilde ekledim. Aslında örerken fotoğraflamak istedim ama bunu tekbaşına yapmak zor olduğu için biraz kolaycılığa kaçtım diyebilirim. (Bu bir itiraf üşendim demeliydim) Adı; Hoş, sevimli, cana yakın alımlı, ince narin zarif anlamına gelen Gökçek oldu. Ben sevdim bu işi. Herkesin denemesini de tavsiye ederim. Aşağıda tekniğin ne kadar kolay olduğunu aşamalarıyla göreceksiniz. İyi bir hafta sonu diliyorum tüm arkadaşlarıma.